AR-GE ve TASARIM MERKEZİ KURULUM DANIŞMANLIĞI

Projemetre, teknoloji şirketleri, start-up'lar ve kurumsal firmaların "Ar-Ge'ye dokunan tüm süreçlerinde" yer almaktadır. Bu bağlamda Projemetre, "teknolojik altyapısı ve insan kaynağı" itibariyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayınlanmış yönetmelik ve mevzuatlarda tanımlı gereklilikleri sağlayan işletmelerin Ar-Ge Merkezi veya Tasarım Merkezi olarak tescillenmesi için atılması gereken tüm adımlarda danışmanlık desteği sağlamaktadır.

Projemetre ekibinin Ar-Ge Merkezi ve Tasarım Merkezi Kurulumu süreçlerinde 4 adımda hizmet sunmaktadır.

1. ADIM: İşletme Analizinin Yapılması
Ar-Ge Merkezi veya Tasarım Merkezi olmak isteyen işletme, "teknolojik altyapı", "faaliyet alanı ve sektör odağı" ile "insan kaynakları" yönünden değerlendirilir ve işletmenin bilgi ve proje yönetim sistematiği, fikri mülkiyet haklarına ilişkin stratejiler, bilgi kaynaklar ve proje yönetim performansı analiz edilerek Ar-Ge Merkezi veya Tasarım Merkezi olma yolundaki eksik ve ihtiyaçları tespit edilir.

2. ADIM: Yol Haritası Oluşturulması
Eksikleri ve ihtiyaçları tanımlanan işletme için kısa ve orta vadede atılması gereken adımlar ve iyileştirilmesi gereken alanlara ilişkin çalışma başlıkları tanımlanarak gerek kurum içi görev dağılımları gerekse dış kaynak kullanımı gerektirecek hususlar belirlenir.

3. ADIM: Başvuru Dosyasının Hazırlanması
Ar-Ge Merkezi ve Tasarım Merkezi başvuru için gerekli dosya ve dosyayı destekleyici ek dökümanların hazırlanması amacıyla işletmeyle işbirliği içerisinde yaklaşık 20 gün sürecek yorucu ama bir o kadar da öğretici ve paylaşımcı çalışmalar gerçekleştirilir ve başvuru dosyası hazırlanarak Bakanlık portaline girişleri yapılır ve dosya Bakanlığa gönderilir.

4. ADIM: Bakanlık Değerlendirme ve Panel Sürecine Hazırlık
Başvuru dosyasının Bakanlık tarafından ön değerlendirmeye tabi tutulmasının akabinde Ar-Ge Merkezi veya Tasarım Merkezi başvurumuzu değerlendirmek amacıyla Bakanlık tarafından gönderilecek Hakemlerin geliş süreci Projemetre ekibi tarafından organize edilir, işletmenin bu toplantılara hazırlanması sağlanır ve toplantılarda kullanılacak sunum ve materyaller yine Projemetre uzmanları tarafından hazırlanır. Hakem değerlendirme sürecinin ardından, Ankara'daki paneller için de Projemetre uzmanları, işletmenin yapması gereken çalışmaları ve hazırlıkları belirleyerek gerekli yönlendirmeleri sağlar.

Ar-Ge Merkezi ve Tasarım Merkezi kavramları hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Portal'ını ziyaret edebilir veya ofisinizde sizi ziyaret edip tüm bu bilgileri sizlerle paylaşmamız için bize ulaşabilirsiniz.